Sağlık

Gıda Takviyesi Nedir? – Gıda Takviyesi Ne İşe Yarar?

Gıda Takviyesi

Gıda takviyesi, özellikle de Covid-19 pandemisi döneminde daha da popüler hale gelmiş ürünlerdir. Bu yüzden pek çok marka da vitamin ve mineral katkısı sağlayan ürünler piyasaya sürmeye başlamıştır. Gıda takviyesi alırken elbette dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bunların da başında kullanılan takviyenin mutlaka bakanlık tarafından onaylanmış olması gerektiğidir.

Gıda takviyesi, düzenli olarak kullanıldığında pek çok vitamin ve mineralin de yerine geçebilir. Bu yüzden insan vücudunda eksikliği kanıtlanmış olan takviyelerin kullanımına ağırlık verilmelidir. Bunun için de uzman doktorunuz ile görüşerek alacağınız takviyeyi belirlemeniz önerilir.

Gıda Takviyesi Ne İşe Yarar?

Gıda takviyesi nedir sorusuna bazı besinlerin yerine geçen sentetik ürünler yanıtı verilebilir. Elbette bu ürünlerin de belli başlı standartlara göre üretiliyor olması gerekmektedir. İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin bir kısmı da takviyeler sayesinde alınabilir. Gıda takviyesi alırken mutlaka onay almış olan kaliteli markaların tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.

Gıda takviyesi kullanarak vücudunuzun ihtiyaç duyduğu pek çok vitamin ve minerali alabilirsiniz. Besinlerden ya da doğal yollardan alamadığınız bu vitamin ve mineralleri takviyeler ile almanız mümkün olacaktır. Bu sayede vitamin ve mineral eksikliği nedeniyle meydana gelen rahatsızlıkları da engellemiş olursunuz. Elbette gıda takviyesi alırken uzman hekiminizin görüşlerine uygun adımlar atmalısınız.

Gıda takviyesi, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda kullanılabilen bir üründür. Öncelikle hangi vitamin ve mineralin eksikliğinin bulunduğunun da bilinmesi gerekir. Bu eksikliğin doğal yollarla giderilmesi mümkün değilse o zaman besin takviyelerine başvurulabilir. Bu sayede ileride meydana gelmesi muhtemel olan bazı hastalıklardan da korunulmuş olur.

Gıda Takviyesi ile Besin Takviyesi Aynı Mı?

Takviye edici gıdalar, aynı zamanda besin takviyesi adıyla da bilinmektedir. Bu tip takviyelerin amacı insan vücudunda az bulunan mineral ve vitaminlerin hızlıca yerine konulmasıdır. Aynı şekilde takviyeler sayesinde aminoasitler ve yağ asitlerinin de alınması mümkündür.

Gıda takviyesi alırken bunun bireye özgü bir durum olduğunuz bilmek de faydalı olacaktır. Yani size tavsiye edilen takviyeleri kullanmanız ve ezbere hareket etmemeniz önemlidir. Aksi taktirde yanlış kullanım sonucunda bazı rahatsızlıkları vücudunuza davet edebilirsiniz.  Yine aynı şekilde eczacınızın size önerdiği şekliyle besin takviyelerini almanız önemlidir. Doz aşımı gibi durumlarda çeşitli sorunlar yaşayabilir ve sağlığınızı kaybedebilirsiniz.

Gıda Takviyesi Neden Kullanılır?

Doğal gıda takviyesi, besinlerden alınan vitamin ve mineralleri desteklemek amacıyla kullanılan ürünlerdir. İnsan vücudu çoğu zaman normal bir besinden daha fazla vitamin ve mineral alma ihtiyacına sahip olabilir. Böyle bir durumda vitamin ve mineral eksikliğini gidermek amacıyla gıda takviyesi adı verilen bu ürünlere başvurulabilir. Bu sayede vitamin ve mineral eksikliğinin de önüne geçilir.

Takviye gıdaları kullanırken bunun bir tedavi olmadığını da bilmek gerekmektedir. Eğer bir rahatsızlık ile savaşıyorsanız yalnızcabesin takviyesi kullanarak iyileşemezsiniz. Bunun yanında hekiminizin tavsiye ettiği tedavileri de mutlaka uygulamanız gerekmektedir.

Gıda Takviyesi Kullananlar

Gıda takviyesi kullananların yapmış oldukları geri bildirimler incelendiğinde bundan fayda gördükleri kanıtlanmıştır. Kullanılan takviyenin cinsine göre kişinin yaşam kalitesi artabilir. Aynı şekilde tercih edilen gıda takviyesi markaları da bu iyileşmenin sonunucu en kısa sürede görmeye yardımcı olabilir.

Online eczanemizde de yer alan takviyelerin her biri dünya çapında tanınır olan markaların ürünleridir. Zaten eczane gıda takviyesi seçeneklerinin her daim kaliteli ürünlerden oluştuğunu da bilmek gerekmektedir. Gıda takviyesi zararları da aslında doğru marka tercihi ile en aza indirilebilir. Bu alanda uzman olan hekimler de eczanemizde yer alan markaların ürünlerini tavsiye etmektedir.

Siz de takviye gıdalara yönelmeden önce ilk olarak hekiminiz ya da eczacınız ile iletişime geçebilirsiniz. Bu konuda doğru kararlar verebilmek için bazı testlerden de geçmiş olmanız gerekmektedir. Örneğin B12 eksikliği için mutlaka bu alanda uzman hekiminize danışmanız önerilir. Daha önceden teşhis edilmiş olan bir eksikliğiniz varsa da online eczanemizde yer alan takviyelere göz atabilirsiniz.

Gıda Takviyesi Çeşitleri Nelerdir?

Gıda takviyesi alırken birden fazla kullanım şekli ile karşılaşmak da mümkündür. Bunların arasında haplar, şase kullanımlı takviyeler ve sıvı halde bulunan ürünler başı çekmektedir. Her birinin de kendine has kullanım şekilleri bulunmaktadır. Biz de online eczanemizde de satışa sunulan bu ürünlerin kullanımları hakkında size gereken bilgileri sunmak istedik.

Sıvı Gıda Takviyesi

1- Sıvı Gıda Takviyesi

Gıda takviyesi alırken sıvı forma sahip olan ürünleri de tercih edebilirsiniz. Bu tip sıvı formdaki ürünler genellikle bebeklerde ve çocuklarda sıkça tercih edilmektedir. Kullanımı daha kolay olan sıvı formdaki takviyeler, çocukların rahat yutabilmesi için geliştirilmiştir.

Yaşla alakasının yanı sıra bazı gıda takviyesi çeşitlerinin de mutlaka sıvı formda olması gerekir. Bunlara örnek olarak da kolajen, balık yağı ya da çeşitli multivitaminler verilebilir. Şurup ya da sprey halinde satılan bu takviyeleri eczanecinizin önerdiği şekilde kullanmanız faydalı olacaktır. Her bir gıda takviyesi, birbirinden bağımsız olarak farklı kullanım şekillerine sahip olabilir.

Sıvı formda olan takviyeleri kullanmadan önce de mutlaka online eczanemizde yer alan uzmanlara danışmalısınız. Ezbere kullanılan takviyelerin ileride sorunlara yol açabildiğini mutlaka bilmelisiniz. Bu konuda dilerseniz uzman hekiminizden de görüş alabilirsiniz.

Orzax Ocean Balık Yağı Şurubu Portakal Aromalı

121,00

Neptune Propolis

76,50

 

Hap Gıda Takviyesi

2- Hap Gıda Takviyesi

Hap formuna sahip olan takviyeler, genellikle multivitamin ya da mineral destekli takviyelerdir. Özellikle de bazı popüler markaların pek çok takviye ürününün hap formunda olduğu bilinmektedir. Genellikle yetişkinlere tavsiye edilen hap formundaki takviye ürünlerinin de su ile yutulması önerilir.

Hap formuna sahip gıda takviyesi alırken eczacınızın ya da uzman hekiminizin tavsiyelerini dinlemeniz gerekmektedir. Aynı şekilde bu tip takviyelerin kullanım sıklığı için de mutlaka bu konuda uzman olan kişiler ile görüşmeniz gerekecektir.

Hap formuna sahip olan takviyeler, su ile yutulabildiği gibi jel kıvamda olanların bazıları çiğnenebilir olma özelliğine de sahiptir. Jel kıvamında olan çiğneme tabletleri de genellikle çocuklara tavsiye edilen takviyeler arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra hap yutma konusunda problem yaşayanlara da çiğneme tabletleri verilebilir.

Şase Gıda Takviyesi

3- Şase Gıda Takviyesi

Şase formuna sahip olan takviyeler de oldukça popüler ürünlerdir. Bu tip takviyeleri belli oranda su ile birlikte karıştırarak tüketmek gerekmektedir. Kullanımı bir hayli kolay olan bu ürünleri vitamin ve kolajen destekli ürünlerde görmek mümkündür. Aynı zamanda bazı mineral desteklerinin de şase formunda olması söz konusu olabilir.

Gıda takviyesi alırken markaların birden fazla seçeneği ile karşılaşmak da mümkündür. Bunun için tüketebileceğiniz forma sahip olan takviyeleri kendiniz de seçebilirsiniz. Özellikle de hap yutma sorununuz varsa şase formunda olan takviyelere yönelebilirsiniz. Şase formuna sahip olan takviyeler, hem yetişkinlere hem de çocuklara verilebilmektedir.

Siz de sitemiz aracılığı ile dünyanın en ünlü takviye markalarından sipariş verebilirsiniz. Sitemizde yer alan ürünlerin tamamı orijinal olup Sağlık Bakanlığı’ndan da gerekli tüm onayları almış ürünlerdir. Daha çok gıda takviyesi ürünü incelemek ve arasında seçiminizi yapmak için tıklayın. Ayrıca bizi Instagram‘da takip etmeyi unutmayın.

Sağlıklı günler dileriz.

Önerilen Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.