Sağlık

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek

bağışıklık sistemini güçlendirmek

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için genellikle beslenme alışkanlıklarınıza dikkat etmeniz tavsiye edilmektedir. Bu konuda özellikle de vitamin ve mineral desteği sağlayan sağlıklı besinleri tercih etmeniz gerekir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek adına çoğu zaman bazı gıda takviyelerinden de yararlanabilirsiniz.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanacağınız takviye gıdalar, sizi çeşitli hastalıklardan koruyabilme özelliğine de sahiptir. Özellikle de bazı besin takviyeleri, doğrudan bağışıklığı güçlendirmek üzere formüle edilmiştir. Bu yazımızda bağışıklık sistemini güçlendirme adına yapılması gerekenleri bulabilirsiniz.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Yapılması Gerekenler

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ilk önce yeme – içme rutininize özen göstermeniz tavsiye edilir. Söz konusu daha sağlıklı ve hastalıklardan korunabilen bir yaşam ise sağlıklı beslenmenin önemi bilinmelidir. Bunun için de doğal besinlerin yanı sıra bazı gıda takviyelerinin de alınması önerilir.

Zayıf bağışıklık sistemi demek pek çok hastalığın insan vücuduna girişine engel olamamak demektir. Özellikle de Covid-19 pandemisi sürecinde bağışıklığın yüksek tutulması adına önlemlerin alınması gerekir. Bu yüzden özellikle de son dönemlerde kullanılan besin takviyelerinin oranında bir artış görülmüştür.

Besin takviyesi alırken her daim dünya çapında kalitesini kanıtlamış markalara yönelmeniz gerekir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için alacağınız takviye gıdaları da mutlaka uzman kişilerden yardım alarak seçmelisiniz. Bu sayede en güçlü bağışıklık güçlendirici nedir ve nasıl kullanılır sorularına da yanıt bulabilirsiniz.

Biz de bu yazımızda sizlerle online eczanemizde de satışa sunulan bazı takviyeleri paylaşmak istedik. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanabileceğiniz bu takviyelere ve alacağınız ekstra önlemlere gelin daha da yakından bakalım.

C Vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendirmek

1. C Vitamini ile Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek

Bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminler arasında C vitamini ilk sırada gelmektedir. C vitamini, pek çok meyve ve sebzede bulunan en önemli vitaminlerden biridir. Düzenli olarak alınan C vitamini sayesinde pek çok hastalığa savaş açmak mümkündür. Doğal yollardan alınan C vitamini için de aşağıda sıraladığımız besinleri tüketebilirsiniz:

 • Yeşil yapraklı sebzeler
 • Portakal – mandaline – greyfurt – limon gibi narenciyeler
 • Domates – salatalık
 • Yaban mersini
 • Kırmızı biber
 • Ispanak ve brokoli

Yukarıdaki besinleri düzenli olarak tüketmeniz halinde vücudunuzun C vitamini ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Fakat bunun yanı sıra bazı besin takviyeleri ile de günlük C vitamini ihtiyacını karşılamanız mümkündür. Online eczanemizde de yer alan ürünleri aşağıda vermiş olduğumuz linkten satın alabilirsiniz.

D Vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendirmek

2. D Vitamini Bağışıklık Sistemi Üzerindeki Etkisi

Bağışıklık sistemini güçlendirmek adına D vitamini içeren besinlere ve takviyelere yönelmeniz de söz konusudur. D vitamininin bağışıklık sistemi üzerindeki olumlu etkisi bir hayli fazladır. D vitamini demek hastalıklara karşı kalkan görevi görmek demektir. Bunun yanı sıra D vitamininin kas ve kemik yapısına yönelik de pek çok olumlu etkisi bulunmaktadır.

Düzenli alınan D vitamini, ruh sağlığına da oldukça fazla olumlu etki sunar. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için de mutlaka D vitamini içeren besinlere ve gıda takviyelerine yönelmek gerekmektedir.

Folik Asitle bağışıklık sistemini güçlendir

3. Folik Asit Bağışıklık Sisteminde Etkili Mi?

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için folik asit içeren gıda takviyelerine de yönelmek doğru bir adım olacaktır. Folik asit, kan hücrelerini yenilemek suretiyle bağışıklık sistemini güçlendiren bir etki sunar. Genellikle karaciğer ve baklagillerde bulunan folik asit, gıda takviyesi olarak da vücuda alınabilir. Aşağıda paylaştığımız link sayesinde online eczanemizde satılan folik asit takviyelerini satın alabilirsiniz.

A Vitamini ile bağışıklık

4. A Vitamini ve E Vitamini Etkisi

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için A ve E vitamini alımına da özen göstermek gerekmektedir. A ve E vitaminleri, bağışıklık sisteminin yanı sıra cilt sağlığı için de sıklıkla tercih edilen takviyelerdir. Bu vitaminleri aşağıdaki besinleri tüketerek de almanız mümkündür:

 • Havuç
 • Balkabağı
 • Tatlı patates
 • Ispanak
 • Kuru kayısı
 • Kavun
 • Bezelye
 • Morina balığı
 • Yulaf ezmesi
 • Fındık yağı
 • Hamsi ve somon gibi deniz ürünleri
 • Kümes hayvanlar

Yukarıdaki besinleri düzenli olarak tüketerek A ve E vitamini ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Fakat bunun yanı sıra gıda takviyeleri sayesinde de günlük A ve E vitamini ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

5. Bağışıklık Sistemi Üzerinde Etkisi Olan Besinler

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için sağlıklı beslenmenin rolü bir hayli önemlidir. Bu yüzden de bağışıklık güçlendirici besinler hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek adına aşağıda vermiş olduğumuz besinleri düzenli olarak tüketebilirsiniz.

 • Bitter çikolata
 • Kefir – yoğurt
 • Yaban mersini
 • Brokoli ve ıspanak
 • Zerdeçal
 • Zencefil
 • Tatlı patates
 • Sarımsak
 • Badem ve ay çekirdeği
 • Yeşil çay
 • Kırmızı biber
 • Portakal ve diğer tüm asitli meyveler

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için yukarıdaki besinleri düzenli aralıklarla tüketebilirsiniz. Sağlıklı beslenme, bağışıklığı yüksek tutmak adına alınacak en önemli önlemlerden biridir. Bu yüzden bağışıklık sistemini güçlendirmek adına kendinize yukarıdaki besinleri de içeren bir beslenme planı oluşturabilirsiniz.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için besinleri doğal olarak tüketebileceğiniz gibi bazı gıda takviyelerini de kullanabilirsiniz. Özellikle de eczanede satışa sunulan gıda takviyelerini tercih ederek bu alanda kaliteli işler yapan markaları kullanabilirsiniz. Gıda takviyeleri sayesinde bağışıklığa olumlu etki sunan besinleri vücudunuza kolayca almış olursunuz.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için özellikle C, D, A ve E vitaminlerini içeren takviyeleri tercih edebilirsiniz. Aşağıda sizinle paylaştığımız linkten bağışıklık sistemini güçlendirmek için besin takviyeleri satın alabilirsiniz.

Uykunun bağışıklık sistemi üzerinde etkisi

6. Yeterli Uyku da Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İsteyenlere Yardımcı

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için yeterli uyku almanın da değerini bilmek gerekiyor. Uyku sorunu çeken kişilerin bağışıklık sistemleri de bu durumdan ne yazık ki olumsuz yönde etkileniyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için biyolojik saatinize uygun bir uyku düzeni belirlemeniz bekleniyor. Bu sayede güne daha zinde başlayarak hem kilonuza hem de bağışıklık sistminize olumlu katkıda bulunmanız mümkün kılınıyor.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek adına uyku düzeninizi sağlam bir şekilde oluşturabilirsiniz. Yetişkin bireylerde günde ortalama 8 – 9 saatlik bir uyku yeterli olurken çocuklarda ve bebeklerde bu oran daha fazladır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için de bu sürelere dikkat ederek bir uyku planı oluşturmanız gerekir.

Sağlıklı uyku, insan vücudunun dinlenmesini sağlayan en önemli faktördür. Dolayısıyla dinlenen bir vücut da hastalıklar ile daha iyi savaşabilir. Uyku hastalıklarında genellikle başka türlü hastalıklara yakalanma oranı daha yüksektir. Bunun nedeni de elbette bağışıklık sisteminin düşük olmasıdır.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek adına kendi uyku düzeninizi kendiniz ayarlayabilirsiniz. Bunu yaparken de elbette uzman kişilerden destek almayı tercih edebilirsiniz. Biyolojik saatinizi aksatmadan uyunan sağlıklı bir uyku, bağışıklığınızı olumlu yönde etkileyecektir. Bu sayede de kronik ve akut hastalıklarına karşı daha dayanıklı bir hale gelebilirsiniz.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için hem düzenli uyku ve beslenme hem de takviye gıdaların kullanımı konularına dikkat etmelisiniz. Bu konuda her daim online eczanemizden gereken desteği de alabilirsiniz. Bize danışarak daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak adına faydalı adımlar atabilirsiniz. Üstelik eczanemizden yapacağınız her alışverişte de size özel olarak sunulan kampanyalardan yararlanabilirsiniz.

Bağışıklık sistemi hakkında detaylı WikiPedia içeriği okuyabilirsiniz ya da Besin Takviyesi kategorimizde yer alan takviyeleri inceleyebilir ve satın alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.